Our Team
One of the strengths of Somersfield Academy is its warm, welcoming, and inclusive community. Parents, students, and staff work together in an atmosphere of openness and mutual respect. Amongst our talented and engaging staff, there is a strong sense of collaboration and teamwork. Everyone’s individual skills, talents, and contributions are welcomed and appreciated.
Administration
-
Janice Outerbridge
Head of Primary
✉️jouterbridge@somersfield.bm -
Riki Teteina
Head of School
✉️rteteina@somersfield.bm -
Roger Marshall
COO/CFO
✉️rmarshall@somersfield.bm -
Charlie Judd
Head of Secondary
✉️cjudd@somersfield.bm -
Dionne Dowling
Finance/Human Resources
✉️ ddowling@somersfield.bm -
Ankeysha Place
Assistant Financial Controller
✉️ aplace@somersfield.bm -
Alison Kempe
Admissions
✉️ admissions@somersfield.bm -
Kristen Scott Ndiaye
Development and Marketing Manager
✉️development@somersfield.bm -
Rio Morton
Reception
✉️admin@somersfield.bm -
Bussie Ible
IT Manager
✉️ithelp@somersfield.bm -
Randolph Joynes
Facilities Manager
✉️facilities@somersfield.bm -
Courtney Feldman
School Librarian
✉️cfeldman@somersfield.bm -
Stephanie Hollis
Digital Marketing and Communications Coordinator
✉️shollis@somersfield.bm
Children’s House (3 y/o-P1)
-
Elizabeth Haycock
Montessori Teacher
-
Jenifer Bielby
Montessori Teacher
-
Natalie Card
Music & French Teacher
-
Lee-Anne Cox
Cottage Supervisor
-
Tracy Houghton
Montessori Teacher
-
Sheree Johansen-Mullan
Cottage & After-school Teacher
-
Gerlie Macapanas
Montessori Teacher
-
Kayleigh Masters
Montessori Teacher
-
Brooke Mello
Montessori Teacher
-
Anne Kogi
Montessori Teacher
-
Nicole Robinson
Art Teacher
-
Shanette Robinson
Cottage & After-school Teacher
-
Zayla Smith
Montessori Teacher
-
Danielle Tannock
Montessori Teacher
-
Martha Wallace
Montessori Teacher
-
Robyn Bean
Cottage & After-school Teacher
-
Megan Troake
PE Teacher
-
Amy Winstanley
PE Teacher
Primary (P2-P6)
-
Caroline Araujo
Lower Primary Teacher
-
Antoinette Bean
After-school Teacher
-
Ras Stafari Burrows
After-school Teacher
-
Denise Carpenter
Lower Primary Teacher
-
Jenaia Curtis
Science & Innovations
-
Alison Davis
Lower Primary Teacher
-
Christina Davis
Learning Resource Teacher
-
Tanisha Edwards
P5 Teacher
-
Heidi Franklin
P6 Teacher
-
Rhym Guettaf
French Teacher
-
Maria Hay
P5 Teacher
-
Anne Strong
P6 Teacher
-
Charles-Lyn Lightborne
After-school Teacher
-
Meghan Manders
Lower Primary Teacher
-
Tracy Osborne
Lower Primary Teacher
-
Janice Pearman
Music Teacher
-
Ashley Phipps
Lower Primary Teacher
-
Kelly Rodday
Lower Primary Teacher
-
Lucrecia Simmons
Lower Primary Teacher
-
Shampagne Simmons
Lower Primary Teacher
-
Marilyn Swainson
Lower Primary Teacher
-
Megan Troake
PE Teacher
-
Amy Winstanley
PE Teacher
-
Ellen Kelly
After-school Care Supervisor
-
Nicole Rattaray
Art Teacher
-
Mya-Alexis Santucci
After School Care
-
Lisa Sundgren
Lower Primary Teacher
-
Melisa Judd
Primary Counselor
Secondary (MYP & DP)
-
Carolyn Amaral
Language and Literature Teacher
-
Anne-Laure Bazin
Language Acquisition Teacher (French)/DP Coordinator/Personal Project Coordinator
-
Chantal Garnett
Mathematics Teacher
-
Tamisha Jernigan
Individuals & Societies/Extended Essay Coordinator
-
Julie Kulig
Language Acqisition Teacher (Spanish)
-
Fabienne Lee
Language Acquisition (French)
-
Lauren McNeil
Individuals & Societies Teacher
-
Bonnie McGlynn
Psychology Teacher/University College Counselor
-
Emma Moran-Lee
PE Teacher/Director of Activities
-
Kim Owens
Design & Technology Teacher
-
Russell Peters
Physics Teacher
-
Sarah Pierroz
Art Teacher
-
Alan Potts
Mathematics Teacher
-
Brice Pursell
Language & Literature/Individuals & Societies/MYP Coordinator
-
Joyanne Rolph
Language & Literature Teacher
-
Kim Rose
Global Politics & Theory of Knowledge Teacher
-
Angus Shillitoe
Mathematics Teacher/Math Coordinator
-
Jennifer Simpson
Language Acquisition Teacher (Spanish)/Duke of Edinburgh & CAS Coordinator
-
Ria Swan
Science Teacher/Lab Technician/M3 Community Projects Coordinator
-
Kate Sweeney
Chemistry Teacher/Science Team Leader
-
Dani Usher
Language & Literature Teacher
-
Da-Von Wade
PE Teacher
-
Julie Yoon
Individuals & Societies Teacher
-
Sharlene Young
Science Teacher
Student Support and Wellness
-
Melisa Judd
Head of Student Support and Wellness/School Counselor
-
Hilary DeCouto
Children’s House Learning Support Teacher
-
Christina Davis
Lower Primary Learning Support Teacher
-
Nicole Barrett
Upper Primary Learning Support Teacher
-
Dr. Judith Bartley
Secondary Learning Support Teacher
-
Gia Dupree
Secondary Learning Support Teacher
Annual Reports
2020/21 Annual Report
2019/20 Annual Report
2018/19 Annual Report